Νέα & Άρθρα
Ο ρόλος του γενικού οδοντιάτρου στην εντόπιση στοματολογικών βλαβών
14-12-2020
Ο γενικός οδοντίατρος, μετά την προσεκτική κλινική εξέταση συχνά μπορεί να εντοπίσει, να διαγνώσει, ή και να παραπέμψει τον ασθενή του στον ειδικό, για εντοπισμένες βλάβες στη στοματική κοιλότητα. Κάποιες από αυτές τις εκδηλώσεις μπορεί να σχετίζονται με συστηματικά νοσήματα.
Η φωτογραφία, όπως επίσης και η ψηφιακή ενδοστοματική αποτύπωση (intraoral scanner), διευκολύνει σημαντικά την επικοινωνία μεταξύ γενικού οδοντιάτρου, ειδικού στοματολόγου ή και παθολόγου. Επίσης, συντελεί στην συγκριτική εκτίμηση της στοματολογικής βλάβης κατά τον προγραμματισμένο επανέλεγχο.
![](/templates/yootheme/cache/76/01-76d1db56.jpeg)
![](/templates/yootheme/cache/8b/02-8be8359d.jpeg)
![](/templates/yootheme/cache/8a/03-8a9cbf5a.jpeg)
![](/templates/yootheme/cache/02/04-0214384e.jpeg)
![](/templates/yootheme/cache/b8/05-b8f2fcdb.jpeg)
![](/templates/yootheme/cache/45/06-45cb1210.jpeg)
![](/templates/yootheme/cache/01/07-018ecac3.jpeg)
![](/templates/yootheme/cache/06/08-060f36a9.jpeg)